På annandagen spelades den tredje upplagan av Täby Tennisklubbs interna jultävling Annandagssmashen.
-
-
Skapad: 27 DEC 2014 21:22
Täby Tennisklubbs årliga jultävling, Annandagssmashen är avgjord. Klubbtävlingen som alla kan vara med i, liten som stor, ung som gammal.
Den prestigefyllda dubbeltiteln togs hem av Annika Jansen och Timothy Carlsson Seger som i finalen slog självaste ordförande Anders Fredriksson i par med Mats Hofflin. Men innan finalen hade sex dubbelpar uppdelade i två grupper gjort upp om finalplatserna. Det var många jämna, roliga och välspelade matcher.

Barnsmashen spelades som vanligt med olika mjuka bollar, anpassade till barnens spelförmåga. Alla barn verkade nöjda och glada. Och efter många matcher fick alla en medalj och den som tog sig igenom tävlingen utan förlust var Jesper Carlsson Seger.

Tack alla för en lyckad tennisdag. Nästa år ses vi igen och förhoppningsvis blir vi ännu fler.
/Tävlingsledningen